Dětský tábor Slon Vranej

Historie - vodácký tábor SLON VRANEJ

První letošní flotila má číslo 111, to znamená, že po tolikáté se vydáme na plavbu. První flotila vyjela na řeku v roce 1977. To je už pěkná řádka let, celá jedna generace vodáků prošla naším táborem. Z některých námořníků jsou už zasloužilí rodiče, jejichž děti jsou nyní ve věku, ve kterém byli oni, když se plavili na starých dřevěných pramičkách dravou řekou.

Tehdy byly tábory složitější než dnes. Žádné auto s vlekem a mobilní telefony. Jediný mobilní prostředek byl malý dvoukolák, se kterým se chodilo na nákupy. Jinak vše se muselo vměstnat do lodí. Prázdné "dřevěnky" měly kolem dvou set kil a pověstný Titanik snad tři sta. Však ho muselo nést aspoň deset lidí. Ponor byl skoro půl metru. To bylo něco, když nebylo dost vody! První etapu si všichni opravdu mákli. Jeden rok se z úvodní etapy, která měří něco přes třicet kilometrů, šlo snad pět pěšky a lodě se táhly i s nákladem. Naštěstí opravy byly jednoduché. Stačilo trochu dehtu, zalít díry, přidat nějaké prkýnko a jelo se dál. Bagáž se musela vecpat do lodních pytlů, které zároveň sloužily jako vlnolamy a vodu spíš nasakovaly než odpuzovaly. Zato nákupy byly jednodušší - jedlo se to, co bylo k dostání. V sobotu a v neděli vše zavřeno a v pondělí se neprodávalo maso.

Dříve nikoho příliš nezajímala vodní energie a tak šlajsny byly pobořené a některé prakticky nesjízdné. Papírna ve Větřní vypouštěla páchnocí odpad rovnou do řeky. Jediné "ekologické" opatření bylo odpadové potrubí ústící až pod Českým Krumlovem. Odtud byla Vltava jen stokou.

Dnes už je voda čistá, šlajsny opravené a novou laminátovou pramici odnesou dva lidé. Snad jen těch "takzvaných" vodáků kdyby bylo méně. Z vodáctví se stala velká móda a řece by slušelo trochu více ticha a úcty k přírodě. Ale to už je úděl moderní doby. Však ona si s tím řeka poradí, tak jako se všemi předcházejícími překážkami.

Tak Vltavo, ahoj!

1x1px

SLON VRANEJ Dětský vodácký tábor na Vltavě.

SLON VRANEJ z.s.
Harrachov 483, 512 46 Harrachov
IČO: 051 351 33